Монополізація «помийного» бізнесу державою (2010-2013рр.) | Спільнобачення

Монополізація «помийного» бізнесу державою (2010-2013рр.)

Ця публікація є частиною дослідження про податкову реформу в Україні.

Ситуація за часів Януковича скидалася саме на таку, як описує карикатура

Ситуація за часів Януковича скидалася саме на таку, як описує карикатура

Якщо до 2010 року ринок послуг «мінімізаторів» був різношерстим, різнокаліберним і вільним, то з обранням Януковича Президентом і консолідацією податкової адміністрації в руках «Сім’ї», його було поступово монополізовано: було «вирахувано» усі ями й конвертаційні центри (критерії для «вистеження» було розроблено вже давно), усім координаторам було надіслано «пропозицію» працювати з «Програмою» (від якої неможливо було відмовитися). Фактично, усі мінімізатори мусили зробити вибір – або вийти з бізнесу, або стати (де-факто) співробітниками (агентами) ДПАУ. Але це були не єдині зміни – ставки цін на послуги зросли з 2-3% до 5-9%. Розподілялися ці «комісії» між гравцями (приблизно) наступним чином:

%

Кому

до 1.5

Перекидалося до бюджету

0.05

«Агентська» винагорода (колишнього незалежного мінімізатора)

3,45 – 7,45

Прибуток конвертатора (= «Сім’ї»)

 

Як бачимо, фактичне податкове навантаження складало 1.5 – максимум 2%. Тобто, до бюджету підприємці (опосередковано) сплачували 1.5% з обороту – і за рахунок цих сум виконувався бюджет, з якого, як знаємо, чимало коштів вимивалося через непрозорі держзакупівлі, де корупційна складова становила від 30% до 90%.

Публікація на ORD з’явилася 29 листопада 2010р. – якраз у розпалі Податкового Майдану. Це могло бути й чистим співпадінням, однак, у це навряд чи віриться: вочевидь, навіть та недолуга влада таки вчасно оцінила загрози, котрі йдуть від затиснутого в глухий кут бізнесу, і, розуміючи, що придушити податкову «партизанщину» до кінця неможливо, вирішила її взяти під контроль. Так, з деякими удосконаленням (як от об’єднання митниці, дохідних частин соцфондів та ДПАУ в єдине міністерство – Доходів та зборів) система проіснувала аж до втечі Януковича та творця «Програми» – Захарченка.

Ця публікація є частиною дослідження про податкову реформу в Україні.
Приєднатись до дискусії

Ваша адреса не буде відображатися. Обов'язкові поля позначені *