Розвиток після Євро-Майдану | Спільнобачення

Розвиток після Євро-Майдану

Ця публікація є частиною дослідження про податкову реформу в Україні.

Якщо упродовж грудня 2013р. «Програма» ще якось працювала (хоча багатьма уже тоді ставилося під сумнів її майбутнє), то аж до третьої декади лютого 2014р. більшість її «клієнтів», затамувавши подих, очікували неминучих змін. В принципі, для їх значної частини – будівельних компаній, – затишшя було цілком природнім, сезонним. Однак, уже 25-27 березня «емісари» бізнесу почали обережно цікавитися, що ж «там буде тепер».

Далі події розвивалися доволі стрімко: у останніх числах березня, усім «координаторам» «Програми» було надіслано (зі старих електронних адрес) заспокійливе запевнення, що «програма відновлює свою роботу без особливих змін» і надано свіжі набори реквізитів «ям», з попередженням що по старих ямах роботи не буде, а також, що попередньо «видані» декларації (на ПДВ) дійсні тільки у частині операцій, датованих груднем. Реакцією чималої частини «клієнтів» стало суттєве розчарування у Євро-Майдані, що доходило подекуди до праведного обурення.

Але буквально 21 березня надійшла приголомшлива звістка про те, що «у зв’язку зі зміною політичної ситуації в країні, Програма свою роботу припиняє». Водночас, зазначалося, що «на додачу до сплачених 11% податкового навантаження, потрібно доплатити ще 9%» (тобто, сплатити повний обсяг ПДВ).

Паралельно з тим, нове керівництво ДПАУ розпочало вести нещадну боротьбу із «мінімізаторами», попервах зосередившись на виявленні «програмних» «ям» і «конвертів».

Схеми маскування партизан. Схоже на те, що податковим партизанам зараз лишається саме це - маскуватися...

Схеми маскування партизан. Схоже на те, що податковим партизанам зараз лишається саме це – маскуватися…

У відповідь на це, «мінімізатори» заходилися «відроджувати» (з певними модифікаціями) старі, до-монопольні схеми – це явище на жаргоні податковиків називається «партизанщина». Керівництво ДПАУ, на чолі з Ігорем Білоусом, котре, прагнучи бути максимально прозорим для громадськості, на брифінгах запевнило, що з «партизанщиною» боротимуться так само нещадно, як ліквідовували «Програму».

Тому, услід за демонтажем «Програми», пішли репресії  співробітників ДПА, запідозрених у співробітництві з «партизанами». Нове керівництво МінДоходів поставило перед собою амбітну ціль – викорінити корупцію у сфері збору податків і, схоже на те, що, на відміну від усіх попередніх спроб, цього разу задекларована ціль таки збігається з реально переслідуваною. І мета Білоуса як очільника ввіреного йому відомства також є зрозумілою – відлагодити механізм збору податків так, щоб він був максимально вільним від корупції.

Однак, попри таку дійсно гідну мету, нічого не робиться паралельно аби простимулювати підприємців дотримуватися того податкового законодавства (котре, як уже було згадано, є конфіскаційним за власною суттю). Як наслідок, бізнес буде змушений або згортати діяльність, або ж удаватися до все вишуканіших і досконаліших методів та технік «партизанщини». За оцінками фахівців цієї галузі, явище це нікуди не зникне, навіть за 100%-го очищення ДПАУ, міліції, прокуратури і суддів.

Наразі ж, новому урядові більш-менш вдається очистити виключно ДПАУ, тоді як реформа МВС і прокуратури запізнюється, а суддівська система лишатиметься ще на невизначений час корумпованою. Більше того – якщо навіть буде проведено реформу судочинства, згідно з якою суди мають стати дійсно незалежними, не факт, що їхні ухвали в спірних податкових позовах будуть завжди вирішуватися на користь держави.

Ця публікація є частиною дослідження про податкову реформу в Україні.
Приєднатись до дискусії

Ваша адреса не буде відображатися. Обов'язкові поля позначені *