Сухі висновки з 23 років української незалежності | Спільнобачення

Сухі висновки з 23 років української незалежності

Dry_independence_analysisЯкось, два роки тому, закінчивши публіцистичну та іншу підтримку Мовного Майдану (не «двогодинного післяобіднього голодування» т.зв. лідерів т.зв. опозиції, а студентів та громадськості), я одразу ж потрапив з одного середовища громадських активістів до іншого – мене разом зі Світланою Тараненко запросили на своєрідний семінар громадського об’єднання «Вільний Простір». То є об’єднання, куди увійшла низка організацій: Асамблея Малого і Середнього Бізнесу, партія «Демократичний Альянс», ГО «Наша Земля», і ще дехто – широким об’єднанням уся ця туса збиралася йти на вибори (парламентські, 2012р.). Відбувалось це у липні 2012, вибори – всього за кілька місяців, але вони вирішили спробувати. Послухавши, що там говорилося (а найбільш іноваційно звучала на тих зборах Рима Білоцерківська), я спробував узяти на себе «турботу» з написання розлогої передвиборчої програми.

Підійшовши упритул до цього завдання, я збагнув, що програма, яку хоче запропонувати ГО «Вільний Простір», щоб бути сприйнятою, має  ґрунтуватися на ретроспективному аналізі помилок попередніх років незалежності. Будучи програмістом, котрий знає, що «все вже написано до нас», я зайнявся пошуком уже готового аналізу. І знайшов, і він виявився доволі якісним: то була книга Андерса Аслунда «Як Україна стала ринковою економікою та демократією» – найповніша і водночас, найстисліша і найбезпристрасніша політ-економічна історія України з кінця 1980-х до 2009р. Висновки та прогноз автора підтвердилися перебігом подальших подій – і виборами 2010р., і правлінням Януковича. Чого він не міг передбачити – то це, звісно, нового Майдану. Але, як каже цитований у книзі колишній посол США, «Україна – завжди непередбачлива, а тому – ніколи не нудна».

Спробуймо ж підбити підсумки нашої останньої незалежності, а заодне – й переглянути героїв та анти-героїв цих останніх 23 років.

Статті циклу:

Чому формальна незалежність дісталася так легко?

Чому віддали ядерну зброю?

Кому завдячити за втрату понад 7 млн населення?

Где бухал почтальон?

Кучма: патріарх чи диктатор?

Звідки взявся Янукович?

У чому головна «заслуга» Азарова?

Чому Помаранчева революція не принесла очікуваних результатів?

Податковий, Мовний і Євро-Майдани

Відомі та маловідомі герої та анти-герої України

 
Приєднатись до дискусії

Ваша адреса не буде відображатися. Обов'язкові поля позначені *