ОСББ “Брест-Литовське” – передісторія | Спільнобачення

ОСББ “Брест-Литовське” – передісторія

IMAG4443

Спільнобачення публікує копію статті, котра вийшла у Києво-Святошинській районній газеті “Новий День” від 5 жовтня 2013р., у котрій анонсувалися установчі збори зі створення ОСББ “Брест-Литовське”, котрі проходили 19.10.2013р. у приміщенні Києво-Святошинської РДА. Стаття чудово ілюструє передісторію та мотивацію мешканців ЖК “Брест-Литовський”, що спонукала їх до створення ОСББ.

З того часу, як почалося заселення першої черги житлового комплексу «Брест-Литовський» (вулиця Печерська, 2, 4 і 6 в селі Чайки Києво-Святошинського району), минуло понад три роки. Проте історія зведення, заселення та експлуатації цього «комплексу» виявилася не тільки типовою, але й унікальною. А для багатьох – ще й повчальною.

¼Зводити комплекс розпочали ще наприкінці 2007 року, а перший будинок планували здати на новорічні свята 2009 року. Однак задумане зруйнувала фінансова криза 2008-2009 років: коли будинок був готовим до здачі в експлуатацію майже на три чверті, фінансування будівництва раптово припинилося. Слід віддати належне забудовнику (ТОВ «Екоінвестбуд») – будинок таки було правдами й неправдами добудовано і здано, але:

–          не в січні 2009 року, а лише наступного 2010 року;

–          без запланованої гілки стаціонарного водопостачання з мережі «Київводоканалу»;

–          без жодного із заявлених об’єктів інфраструктури – дитячого садка, торговельно-розважального центру, спортивного майданчика тощо;

–          замість трьох блоків (майже 700 квартир кожний) було зведено лише один, який гордовито охрестили «пусковим об’єктом першої черги». А два сусідні дотепер залишаються «чорніти» за парканом залитим бетоном підвальним поверхом та голим пальовим полем. Крім того, наслідки такого «введення в експлуатацію» мешканці «Брест-Литовського» відчувають щодня ще й з огляду на відсутність не тільки обіцяної розвиненої інфраструктури, але й на значний  інтервал руху маршрутного транспорту.

І хоч заздрісники з сусідніх околиць жартома прозвали їх «захисниками Брестської фортеці», мешканці ЖК «Брест-Литовський» пишаються власною домівкою і навколишніми краєвидами – лісом, полем – та  розташованим поблизу спорткомплексом «Чайка» з наявними аеро- та автодромом.

Жарти – жартами, а захищатися таки є від кого. 19 лютого 2009 року,  тобто задовго до здачі будинку,  забудовником було ініційовано збори його майбутніх мешканців, де було оголошено комунальні тарифи. Присутніх – тоді ще інвесторів житла –  обурили чи щонайменше стурбували передбачені високі тарифи за комунальні послуги і брак чіткої постатейної розшифровки витрат. Крім того, всупереч недотриманню передбаченої законодавством форми проведення зборів (не було затвердженого порядку денного, списку присутніх, ніхто не перевіряв, чи є вони інвесторами, а тому серед тих, хто зібрався було чимало провокаторів, які перетворювали зібрання на балаган, щойно представники ініціативної групи інвесторів брали слово для виступу) та пануючого на них настрою, їх було згодом визнано легітимними, а тарифи – офіційно затверджено Петропавлівсько-Борщагівською сільрадою, до юрисдикції котрої і належить територія комплексу.

Підтримана активною більшістю інвесторів ініціативна група  оголосила про невизнання таких тарифів і зажадала проведення загальних зборів та належного затвердження тарифів. Але тим, хто хотів якнайшвидше заселитися, нічого не залишалося, як укласти угоду із створеним забудовником ЖЕО – його дочірньою організацією під назвою «ТОВ «Екожитлосервіс». Саме вона й розпочала удаватися до застосування тактики індивідуального тиску або заохочення мешканців до укладання договорів залежно від особистих симпатій та антипатій керівництва ЖЕО. До речі, цю тактику воно успішно застосовує й сьогодні, домагаючись бажаних для себе результатів шляхом безпрецедентного шантажу й примусу, які застосовуються щодо мешканців будинку з метою підписання ними договорів на невигідних для них умовах.

Водночас, коли будинок ще офіційно не було здано в експлуатацію, але багатьом інвесторам уже «горіло» в’їхати (щоб не витрачати гроші на оренду квартири, а жити у власній і витрачати ті самі кошти на ремонт або погашення кредиту), ЖЕО «йшов назустріч». Їм видавалися ключі від квартир, а навзаєм ставилася вимога підписати договір та сплатити гроші за ті 5-6 місяців, які, на думку керівництва ЖЕО, «вже минули» з того часу, як тому чи тому мешканцеві нібито почали надаватися послуги. Якщо хтось не бажав сплачувати за те, чого не замовляв і не споживав, йому вимикали світло або воду і, зрештою, домагалися оплатити таке уявне «обслуговування».

Будинок заселявся тривалий час, його нові мешканці були мало знайомими між собою. Але поступово пізнавали один одного і згуртовувалися проти «маразмів» ЖЕО. З кожними зборами мешканців, з одного боку, зростала культура зібрань та дисципліна, а з другого – усвідомлення незадовільності й неприйнятності того становища, що склалося.

Конфлікт між мешканцями будинку і ЖЕО загострився наприкінці 2012 – на початку 2013 року, коли ТОВ «Екожитлосервіс» добровільно-примусовим чином почало нав’язувати новий зразок договорів. Крім того, що в них «і не пахло» жодним зменшенням тарифів на обслуговування, з’явилися унікальні «правничі інновації»:

–          запровадження штрафів «від 1000 грн» за будь-яке (з погляду співробітників ЖЕО) порушення;

–          беззаперечна згода власника на допуск до його квартири представників ЖЕО на першу їхню вимогу.

Мисляча частина власників житла сприйняла подібні умови договору принизливими, неприйнятними та такими, що суперечать діючому законодавству України і, що цілком природно, відмовилася їх підписувати. У відповідь на таку зухвалість ЖЕО безапеляційно, в ультимативній формі  оголосив, що «через неприйнятність поведінки окремих мешканців, неповагу до ЖЕО» тощо, «…припиняє надання послуг і відмовляється обслуговувати будинок». Головною аргументацією ЖЕО були нібито завдані штрафами перевіряючих органів збитки та накопичені внаслідок «масової несплати окремими мешканцями комунальної платні» борги.

Але й мешканці виявилися не в тім’я битими. Ініціативною групою було заявлено, що ЖЕО блефує, оскільки обслуговування такого будинку є надзвичайно прибутковою справою. Адже тарифи на комірне є високими, тоді як реальні витрати (зокрема й унаслідок якісного утеплення) – низькими. Крім того, ЖЕО було попереджено, що за відключення опалення, водо- та електропостачання житлового будинку посеред опалювального сезону передбачена відповідальність згідно з відповідними статтями Кримінального Кодексу України. Нарешті, була звернена увага й на те, що за умови непідписання нового договору чинним залишається попередній, який не може бути розірваним іншим шляхом, як за згодою обох сторін.

Однак навесні ЖЕО вдалося до відключення водопостачання, у відповідь на що мешканці будинку перекрили трасу «Київ-Чоп». Лише завдяки  втручанню Києво-Святошинської РДА водопостачання було відновлено. Тоді ЖЕО вдалося до тактики вибіркового відключення електропостачання: у двох з восьми наявних секцій будинку було відключено загалом близько 50-ти квартир. Чомусь «за дивним збігом» саме їх власники не підписали новий договір із ЖЕО. Мешканці викликали міліцію, і з огляду на те, що чинних підстав для припинення електропостачання не було в присутності понятих позбивали замки із щитових та власноруч відновили електропостачання.

Усі зазначені вище дії неабияк сприяли, з одного боку, більш близькому знайомству не лише мешканців окремого під’їзду, але й усього будинку між собою, а з другого – усвідомленню більшістю, що покладатися на милість такого ЖЕО – як мінімум недалекоглядно. Тому після закінчення літніх відпусток ініціативній групі вдалося мобілізувати максимум активістів на проведення роз’яснювальної роботи і збір підписів на користь створення ОСББ. Зокрема, було проведено перший, «пристрілочний раунд», під час якого з’ясовувалися переважаючі настрої мешканців. Внаслідок такого попереднього опитування було визначено, що по-перше, переважна більшість (понад 90%) мешканців не задоволені роботою ЖЕО; по-друге, близько двох третин мешканців підтримали б ОСББ в разі його створення; по-третє,  приблизно стільки ж підтримало б іншу форму самоорганізації мешканців (кооператив), а також чимало хотіло б, зрештою, дати можливість обслуговувати будинок іншому ЖЕО.

Незважаючи на те, що опитування проводилося в період літніх відпусток, коли далеко не всіх мешканців можна була застати вдома, воно виявилося цілком репрезентативним. Тому з огляду на виявлену підтримку мешканців ініціативна група наважилася на створення ОСББ.

До того ж, як з’ясувалося, ризики припинення тепло-, енерго- та водо-постачання з боку ЖЕО є мінімальними:

1) попередньо досягнута домовленість з «Київенерго» про готовність укласти угоди про безпосереднє («пряме») енергопостачання будинку (бо індивідуально кожного мешканця);

2) опалювальні котельні обслуговуються, як виявляються, не ЖЕО, а сторонньою організацією, якій байдуже, кого обслуговувати і котра не є комерційно зацікавленою щодо припинення теплопостачання;

3) постачальником води є ЖЕО (з «власної» артезіанської свердловини). Але припинення ним за відсутності альтернативних постачальників подачі води серед опалювального сезону – кримінальний злочин. Крім того, до кінця опалювального сезону є висока вірогідність або пробити власну свердловину, або домовитися на прийнятних умовах про придбання вже наявної у забудовника.

Саме тому, зваживши всі «за» і «проти», ініціативна група закликала власників жилих і нежилих приміщень створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Збори власників щодо створення ОСББ призначено на 19 жовтня цього року. Отже, попереду залишається менше місяця. А в ініціативної групи, активістів і Києво-Святошинської РДА ще чимало роботи, щоб збори пройшли успішно.
Приєднатись до дискусії

Ваша адреса не буде відображатися. Обов'язкові поля позначені *