ПРЕС-КЛУБ “Озброюватися? Кому і Навіщо? Громадська ініціатива зі створення закону про зброю” | Спільнобачення

ПРЕС-КЛУБ “Озброюватися? Кому і Навіщо? Громадська ініціатива зі створення закону про зброю”

пистолет

02 жовтня о 14.00 прес-клуб НМПУ, НСЖУ за участі Громадського Інтернет-телебачення СПІЛЬНОБАЧЕННЯ – spilno.tv (вул. Хрещатик 27А, 2-й поверх) проводять теле-дискусію на тему: “Озброюватися? Кому і Навіщо? Громадська ініціатива зі створення закону про зброю”

Гостями прес-клубу будуть голова Української Асоціації власників зброї Георгій Учайкін, голова Української Асоціації співробітників недержавних служб безпеки Сергій Шабовта, президент федерації прикладних стрілецьких видів спорту Сергій Львович, президент стрілецького клубу «Практика» Владислав Збаранський.

Реєстрація на подію тут http://spilnotv.com/rejestratsiya
Конт.тел. +38 (093) 501 27 80

Щорічно МВС звітує про вилучення з незаконного обігу різноманітної вогнепальної зброї. Так, наприклад,  листопаді 2011 МВС повідомило про вилучення 3000 одиниць зброї, до кулеметів та гранатометів включно. Але інформація про те, що сотні тисяч законослухняних громадян – власників легальної зброї в Україні, які отримали її цілком легально, не тільки є її власниками та чомусь не поспішають навипередки використовувати її для злочинних посягань, МВС чомусь не повідомляє.

Також МВС у власних звітах обходить стороною той факт, що в питаннях захисту від злочинних посягань, громадяни практично повністю покладаються на себе. Так на міліцію, у проблемних випадках, покладається не більше 9% українців (опитування 9 травня 2013 року )

Зважаючи на вище зазначене, дуже дивним є той факт, що правила обігу зброї не досі не врегульовано на законодавчому рівні. Для  пересічного громадянина, справжнім «одкровенням» стає те, що це питання нормується не законом і навіть не підзаконним актом, а відомчою інструкцією  – наказом № 622 МВС України від 21 серпня 1998 року. 

Періодично до наказу вносяться зміни, які іноді радикально змінюють правила обігу зброї, однак жодна з 15 спроб законодавчого врегулювання цього питання, за 20 років цих спроб, успіхом так і не закінчилась. (Інформаційна база даних “Законодавство України” офіційного веб-порталу Верховної Ради України )

Відсутність прозорих правил обігу зброї, які враховують не лише бажання функціонерів МВС, ай думку суспільства, призвело до події яка досі не мала прецеденту в нашій країні –громадської ініціативи зі створення закону про зброю.

У цьому зв’язку гостями прес-клубу будуть: голова Української Асоціації власників зброї Георгій Учайкін, голова Української Асоціації співробітників недержавних служб безпеки Сергій Шабовта, президент федерації прикладних стрілецьких видів спорту Сергій Львович, президент стрілецького клубу «Практика», директор юридичної фірми «Збаранський та партнери» Владислав Збаранський.

Цифри и факти. На що ми сьогодні маємо право?

Згідно існуючих нормативних документів, кожен громадянин України, за умови психічного здоров’я, відсутності судимості, та проходження курсів з безпеки поводження зі зброєю, має право придбати: с 18 лет – пневматичну зброю калібру більше 4,5 мм, арбалети, холодну зброю — мечі, кинджали, ножі, а також газовіпістолетита револьвери. С 21 року — вогнепальну мисливську гладко ствольну зброю,  а з 25 років—вогнепальну мисливську нарізну зброю.

Крім того окремі категорії громадян (держслужбовці, журналісти, члени громадських формувань з підтримання правопорядку та захисту державного кордону, та ін.) мають право придбати так звану травматичну зброю (в нормативних документах вона має назву «пристрій для відстрілу гумових куль несмертельної дії»).

Тобто громадянин України сьогодні практично має доступ до длинноствольної вогнепальної зброї. Для мисливства або захисту власного житла цього достатньо, проте громадяни не можуть носити цю зброю при собі.

Право на володіння та носіння короткоствольної нарізної зброї (пістолетів та револьверів) має лише дуже «окрема» категорія наших громадян, до якої за «дивним» збігом обставин належить сила-силенна депутатів та високо посадовців. Ще в 1994 році Верховна Рада прийняла Постанову “Про забезпечення безпеки народних депутатів України та окремих осіб з апарату Верховної Ради України”.

В цьому документі зазначено, що народні депутати, мають право безоплатно отримати від МВС бойові пістолети, чим вони з успіхом і користаються.

Чи багато українців скористалося можливостями з володіння зброєю? За офіційними даними МВС, на руках у громадян легально знаходяться більше 827 тис. одиниць вогнепальної зброї. Крім того українці легально володіють 180 652 одинцями травматичних пістолетів та револьверів. Таким чином українці на законних підставах володіють більше ніж 1 мільоном одиниць вогнепальної  та травматичної зброї. Тобто в кожному багатоквартирному будинку принаймні декілька мешканців є легальними власниками зброї.

Що стосується нелегального обігу зброї, то за оцінками Української асоціації власників зброї, в нашій країні є щонайменше 3,5 млн. одиниць нелегальної зброї.

Щодо потенційного обсягу. Рік тому компанія VOXUkraine провела інтернет-дослідження, намагаючись з’ясувати ставлення українців до зброї:  Біля 50% чоловічої аудиторії повідомили, що застосували би вогнепальну зброю для захисту від злочинців. Серед жінок таких виявилось 30%.

Як зі зброєю в інших країнах? В Швейцарії на 8 млн. населення 4,5 млн. одиниць вогнепальної зброї. В США з кожних 100 чоловік вогнепальну зброю мають 89. У Франції та Норвегії, – кожен 3-й из 10.

При цьому спроба пов’язати можливість легального володіння зброєю, зі сплеском злочинності має зворотній ефект. Виявляється, що там де відмовляються від пістолетів в якості легального засобу оборони для громадян, кількість злочинів із застосуванням нелегальної зброї тільки зростає, до того ж злочинці, в якості засобу нападу, масово застосовують ножі та пляшки.

Ця тенденція характерна для багатьох країн. Наприклад в Великобританії в 97-м намагались заборонити громадянам мати легальну зброю. Як результат – за 7 років зростання тяжких злочинів на 88%

Говорячи про небезпеку пов’язану з дозволом на носіння коротко ствольної зброї в Україні, як аргумент наводиться специфіка пострадянської ментальності. Однак з 1993 по 1995 рр. закон, що передбачає право на придбання та приховане носіння коротко ствольної нарізної зброї був прийнятий колишніми нашими сусідами по СРСР – Литвою, Латвією та Естонією. Результаты, – говорят сами за себя. С момента принятия закона уличная преступность у соседей снизилась на 80%, и на 20% сократились количество убийств. Голоси про те що Прибалтика ніколи не мала радянської ментальності, тому їх приклад нам не доречний, повисають в повітрі, коли в якості прикладу наводиться Молдова, яка прийняла аналогічний закон і отримала аналогічні результати.

Прибічники та противники. В числі прибічників закону, – громадяни, які вже мають зброю, та такі що мають бажання закріпити правила її обігу на законодавчому рівні, громадяни які бажають отримати право на коротко ствольну вогнепальну зброю. Серед представників ділового світу це представники Ассоції українських банків, які вимушені в своїй діяльності користуватися виключно послугами монополіста озброєної охорони – Державної Служби Охорони МВС, представники охоронного бізнесу ну і зрозуміло виробники та продавці.

В якості противників, – структури що апелюють поняттям «незрілості суспільства», но які насправді, намагаються зберегти монопольний контроль над ринком.

Коло питань, які будуть підняті в ході зустрічі:

 • Чи можливе суспільство без зброї. Зброя невід’ємна частина цивілізації
 • Історія питання зброї
  • Невід’ємне право громадянина – Рим, Швейцарія, Фінляндія, Норвегія (зупинка німецького десанту стрілецьким клубом)
  • Замовчувана історія – Україна країна вільних озброєних чоловіків (ополчення Київської Русі, озброєння городян згідно Магдебурзького права, козаки, новітня історія)
 • Світовий досвід обігу зброї
  • Сполучені Штати (справжнє підґрунтя гучних інцидентів з використанням зброї)
  • Ізраїль
  • Швейцарія, Фінляндія, Норвегія – чому в цих країнах найнижчий рівень злочинності
  • Країни колишнього соцтабору, та колишні республіки СРСР: Чехія, Країни Балтії, Молдова
 • Сучасний стан обігу зброї в Україні
  • Обіг зброї вже є – реалії України
  • Відсутність законодавчих – наявність підзаконних актів
  • Короткоствольна нарізна зброя, та її відмінності від травматичної
  • Статистика щодо порушень з обігу зброїв Україні та світі
  • Необізнаність широких верств громадян України в питаннях зброї (правовий та практичний аспект)
 • Хто та чому стримує законодавче врегулювання обігу зброї в Україні
 • Потреби професіоналів-держслужбовців
  • Відсутність нормативної бази
  • Питання підтримання фахового рівня
  • Питання обороноздатності країни
  • Потреби професіоналів-приватників
   • Відсутність повноцінних можливостей
   • Конкуренція – основа якісних послуг (монополія ДСО)

Окрім зустрічі у Прес-клубі, для учасників дискусії буде проведена:

реєстрація на перший безкоштовний семінар із серії семінарів для представників ЗМІ,

присвячений вивченню матеріальної частини зброї, правової бази її обігу та практичним стрільбам під керівництвом досвідчених інструкторів.
Приєднатись до дискусії

Ваша адреса не буде відображатися. Обов'язкові поля позначені *