Спільнобачення | Archive for квітня 2016

квітня 2016

Караїмська кенаса – один з найцікавіших архітектурних об`єктів Києва. Кожний гість столиці обов`язково фотографується на фоні чудового творіння видатного архітектора Городецького, як і на фоні інших униікальних київських споруд – Лаври або Софії Київської.  Побудувано кенасу було на гроші місцевої караїмської громади на межі 19-го і 20-го віків. За радянських часів будівля перетворилась на храм просвіти та мистецтв. В різні часи там працювали різні освітні установи, ляльковий театр і кінотеатр.

З 1981 року в будівлі кенаси, яка знаходиться за адресою вулиця Ярославвів Вал, 7, розташовано Будинок актора. За часів незалежності традицію було продовжено, і, таким чином, вже 35 років в будівлі відбуваються творчі вечори, концерти та вистави, постійно експонуються роботи київських художників.

Зала Будинку актора є унікальною тому, що вона, ледь не єдина, займає «золоту середину» між маленькою камерною сценою та великою театрально-концертною залою. Саме таких «середніх» зал на 200 місць не вистачає в столиці, де є багато маленьких зал на 50-70 місць і величезних зал для партійних засідань (Будинок художника, Жовтневий палац, палац культури «Україна», тощо).

Будівля кенаси знаходиться у комунальній власності міста. Тобто належить всім нам – громаді міста Києва.

Періодично в ЗМІ та в театрально-музичному середовищі вспливає інформація, що будівлю хочуть відібрати у Будинка актора і передати іншому орендареві – ніби то для встановлення «історичної справедливості». Ініціатором передачі наполегливо виступає релігійна організація Об`єднання (Федерація) Хасидів хабад Любавич Іудейських релігійних громад та Організацій України (юридична адреса: Дніпропетровськ, Донецьке шоссе,11). І це не просто чутки. Зараз в КМДА розглядається заява Об`єднання від 5 лютого 2016 року.  В заяві про оренду вказано, що хасиди просить надати їм приміщення для проведення богослужінь, молитивних та релігійних зібрань, і таким чином. «повернути Приміщенню його первісне призначення». Тобто караїмську кенасу просять «повернути» не караїми, на гроші яких її було побудовано, а хасиди.

На жаль, більшість людей думають, що караїми і хасиди – це одне і теж. Проте це далеко не так. Якщо хасидизм – одна з течій в середині іудаїзму, то караїмська релігія – це окрема монотеістична релігія,  яка поєднує в собі риси юдаїзмухристиянства та ісламу. Ця релігія ґрунтується виключно на Старому Заповіті і не має жодних додаткових тлумачень до Старого Заповіту (Новий Заповіт у християн, Талмуд у юдеївКоран у мусульман). Хасидизм як течія іудаїзму виникла у другій половині 18-го сторіччя на території України. Караїзм – набагато раніше: в 7-му сторіччі в Багдаді. До речі, в Києві і сьогодні проживає більше сотні караїмів, і вони не висувають жодних претензій на будівлю за адресою Ярославів Вал,7, усвідомлюючи яке велике місце займає Будинок актора в культурному житті міста. Караїмська громада, очолювана справжнім караїмом А.Я Арабаджі  та Духовне управління караїмів України налаштовані на сумісне використання будівлі громадою та Національною Спілкою театральних діячів України (НСТДУ) і категорично протестує проти зазіхань на неї з боку іудейських організацій. Для захисту своїх законних прав вони неодноразово звертались до української влади та міжнародних організацій.

Хочеться наголосити, що Будинок актора орендував у міста будівлю весь цей час не безкоштовно, а за гроші. Тобто із кенаси намагаються виселити не «бідного родича», який безправно проживав на чужій території, а повноцінного суб`єкта господарювання та цивільно-правових відносин. У 2009 році з Будинком актора було укладено попереднй договір строком на 1 рік, після чого багато років Будинок актора намагався укласти з містом основний договір, про що свідчать його неоднаразові звернення до КМДА. Процес укладання договору штучно гальмувався тиском з боку нових претендентів на оренду будівлі, які заручилися підтримкою деяких чиновників КМДА і депутатів Київради попередніх скликань.

Весь цей час протягом 6 років балансоутримувач (Департамент культури КМДДА) кожного місяця виставляв Будинку актора рахунки за оренду, визнаваючи тим самим факт існування з ним орендних відносин. В свою чергу, Будинок актора безперебійно ці рахунки оплачував. Все це підтверджено документально.

Програму роботи Будинку актора можна подивитися на його сайті. В деякі дні в його приміщеннях проходять  не по одному, а по кілька різноманітних культурних заходів. Адже зали доступнішої за цю для проведення таких заходів важко знайти в нашому місці.

Нарешті, 23 лютого 2016 року, було комісією Київради з питань комунальної власності прийнято рішення укласти договір оренди з підприємством Національної спілки театральних діячів України «Будинок актора». Зараз цей договір лежить на підписі у Директора департаменту культури. І поки цей непідписаний договір лежить в КМДА, Об`єднання організація  1 березня 2016 року Об`єднання (Федерація) Хасидів хабад Любавич Іудейських релігійних громад та Організацій України повторно подала заяву на оренду будівлі за адресою Ярославів Вал,7, яка їм давно і навдовго «приглянулась». Є підозра, що цього разу також Об`єднання заручилося підтримкою окремих депутатів Київради та чиновників КМДА. Отже, нардепи приходять нові, але система працює по-старому; «музику» замовляють не митці, а ті, у кого є гроші та немає совісті.