Спільнобачення | Archive for листопада 2016

листопада 2016

Врешті, знайшовся час, щоб написати свої враження від перегляду вистав IV Міжнародного театрального фестивалю JoyFest. Як завжди, чоботар без чобіт)))

IV Міжнародний театральний фестиваль Joy Fest-2016 вже традиційно відбувся на початку жовтня (в цьому році 7-9 жовтня). Правда, саме в цьому році з погодою нам не пощастило: всі три дні було дуже холодно та дощило. Проте в цьому році  JoyFest дуже пощастило із залою. Дякуємо Готелю Крещатик, який прийняв захід, і Дмитру Поліщуку. Дякуємо всім глядачам, які приходили дивитися вистави, незважаючи на погану погоду. В цьому році глядачів було дуже багато: навіть вранці об 11.00 на першій виставі у вихідні дні було по 400 чоловік. В «прайм-тайм» кількість людей перевищувала можливість зали, і люди сиділи навіть на сходинках і на підлозі. Ще одна «приємність»: під час вистав не було «броунівського» руху в обидва боки, як це, зазвичай, буває на фестивалях драматичних театрів – рук був тільки ДО зали, а із зали майже ніхто не виходив. Багато хто з глядачів приходив на фестиваль неодноразово – ми вже впізнавали знайомі обличчя в залі.

Нас часто питають, навіщо кожного року вже четвертий рік поспіль власними зусиллями без жодної зовнішньої фінансової підтримки збоку міста та держави ГО Міжнародний соціально-культурний проект «Джойфест» проводить міжнародний театральний фестиваль.  Абзац, що вище, вже частково відповідає на це запитання: фестиваль потрібен киянам. Ми це бачимо. Так,  саме так: киянам потрібен ще один театральний фестиваль. Хоча, якщо розібратися, то JoyFest – єдиний міжнародний театральний фестиваль в Києві без вузької або обмеженою тематики (не сучасного мистецтва, не моновистав, не жіночих моновистав, не актуальної драми, тощо, а просто театральний фестиваль). Будь-який колектив може надіслати заявку та бути відібраним для демонстрації своєї вистави на фестивалі. Це можуть бути театри – великі, маленькі, професійні, не професійні, театри-студії, студентські театри, державні, не державні, оформлені, неоформлені як юридична особа, тощо. Ми вітаємо будь яке митецьке починання та бажання обмінятися досвідом, зокрема міжнародним. Ми вітаємо будь-яку виставу, яка здатна зацікавити глядача та сподобатися йому.

Крім того, в цьому році на фестивалі впроваджено новий підхід в роботі журі. Журі JoyFest стало міжнародним. Дякуємо театральному критику, доктору Йоке Елберс з Нідерландів  (Амстердам), за те, що вона погодилась очолити журі фестивалю. Завдяки присутності в журі Йоке Елберс робота журі перетворилася не на роздачу «слонів», тобто нагород і місць,  як це часто відбувається на українських театральних фестивалях, а на вироблення конкретних рекомендацій театральним колективам з поліпшення представленої постановки та подальшої підготовки до участі в міжнародних театральних фестивалях. Адже порівнювати з точки зору «спорту», тобто перемоги або поразки, різні жанри й напрямки в театральному мистецтві не тільки складно, інколи просто неможливо. Так, в цьому році було представлено кілька моновистав, кілька камерних, блискуча музична вистава, не менш блискуче маппет-шоу, вистав з оригінальними величезними масками, драми, комедії, тощо, Обговорення вистав відбувалось кожного дня після закінчення показів. Воно було відкритим – на ньому могли бути присутніми всі учасники фестивалю і навіть охочі глядачі. Дуже сподіваємося, що поради членів журі стали корисними для театральних колективів, які взяли участь у фестивалі. І вони врахують ці поради в разі, якщо будуть мати намір брати участь в міжнародних театральних фестивалях – не тільки в JoyFest, а також в інших.

Загальні поради українським колективам, які мають ще мало досвіду участі в міжнародним театральних фестивалях.

Насамперед, це стосується  вибору матеріалу. Матеріал має бути зрозумілим глядачеві та журі, навіть якщо вони зовсім не знають мови, якою іде вистава.  Цього можна досягти різними способами: 1) введенню ключових слів англійською або мовою країни, в якій відбувається фестиваль (наприклад, саме так в цьому році зробили гості з Єревану – вони ввели до тексту українські фрази, завдяки яким став зрозумілим весь зміст кожної історії – їх було кілька); 2) це може бути мова музики, танцю, пластики, жестів, або всі вони разом – як основна або навпаки допоміжна мова представленої вистави (так вистава «Ріта» Доніцетті від Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва, хоча вокалісти виконували її українською мовою, була зрозумілою та сподобалась і вірменам, і литовцям, і парагвайцям; 3) використанням такого матеріалу, який за своєю суттю близький та зрозумілий глядачам з усіх континентів – неминущі «істини» без поринання до особливостей менталітету та історичних подій, або, навпаки, ці історичні події були б зрозумілими для всіх навіть в етнічному вираженні; 4) на край випадок – субтитри на екрані (але вони дуже відволікають).

Друге, і також дуже-дуже важливе: фестивальна вистава має тривати не більше години. Півтори – це на самий-самий крайній випадок.  На жаль, кліпове мислення сучасної людини фізично не може перетравити дії, що триває більше години. Увага зі сцени та вистави поступово переключається на будь-що.  До того ж, одна справа, коли глядач приходить на одну вашу виставу і збирається приділити їй весь свій вечір. І зовсім інша справа, коли глядач хоче подивитися, як можна більше фестивальних вистав. Втомившись на одній, він може відмовитися від перегляду наступної. Як часто повторює на кожному міжнародному театральному фестивалі Йоке Елберс: все має бути коротко та ясно (с)))). Антон Павлович Чехов також дуже голосно заявляв, що саме є сестрою таланту))) Так – стислість! Отже, двогодинні текстові вистави не дуже пасують до показу на міжнародних театральних фестивалях.

Третє, і також, на мій погляд, важливе. Міжнародні театральні фестивалі придумали колись, і вони існують стільки років, насамперед, для обміну досвідом. Як класно кажуть у нас, в Україні: себе показати та на інших подивитись. Хто що вміє. І не вміє також. Для того, щоб навчитися та вміти більше та ліпше. Про щось замислитись, щось перейняти, від чогось відмовитися. Щира доброзичливість до колег, безмежна подяка глядачам, любов до мистецтва в собі, а не конкурентність і  змагальність – це основні риси більшості міжнародних театральних фестивалів, і, на щастя, всіх, на яких ми побували. Мені особисто дуже хотілось би, щоб JoyFest  асоціювали саме з такими ознаками й принадами.  Війни нам вистачає з головою в житті. Хай на сцені та в Театрі панують злагода, порозуміння,  Мир та Любов!

Наголошую, що все написане вище – особиста думка. Додаю лист, надісланий Головою журі Йоке Елберс, та прошу висловитися всіх інших членів журі))))

 

JOY FEST in KIEV, Ukrania 7, 8, 9 October 2016

The invitation to take part in JOY FEST 2016 took me for the first time to Kiev. Exciting!
I had met Inna and Viktor at several festivals in Europe in the past years and as they liked my work as leader of/participating in the discussions after the performances at these festivals they invited me to JOY FEST to be member of the jury. In the jury five other persons, all Ukranians, took part.
The cooperation in the jury was good, we got along well and were on the same level of appreciation and expertise. The discussions were held by the jury in the presence of directors and/or actors.

The program of the festival was full, with three foreign groups next to several Ukranian groups. Also there were workshops for the participants.

The organization of the festival was good, the food was nice, the accomodation was fine, the location of the theatre in the hotel in the centre of the city was perfect, everybody was nice, helpful and friendly.

The artistic contents of the various performances showed a wide range of theatre: puppet theatre from Armenia done in a magic, poetical way; a Lithuanian comedy performed with giant masks; a couple of monologues; a glittering show by the group from Paraquay; a touching performance about two women who once loved the same man – by a Ukranian group; an up to date performance taking part in a supermarket about an outside gas attack – in English by Ukranian performers; there was Opera Buffo performance with great singing and music.
Of course, as at every festival the artistic level of the performances was varied, but every performance in itself had something to offer to the audience and to the jury: food for thought and discussion.

JOY FEST is a very good initiative, the festival adds an important element to the cultural life in Kiev.
I sincerely hope that it will be possible to continue the organization of JOY FEST in the coming years.

Dr. Joke Elbers
Amsterdam, Netherlands

Міжнародний проект: лабораторія постановок молодих режисерів

у жанрі МАЛІ ТЕАТРАЛЬНІ ФОРМИ

Це був вже другий конкурс  у рамках лабораторії. Перший конкурс  у жанрі музичного театру  фінішував 11 вересня в Київському національному академічному театрі оперети (http://spilnotv.com/archives/39632).

Перше, на чому хочеться наголосити: формат заходу дуже цікавий і дуже потрібний, як театральному середовищу, так і суспільству загалом.  Це – факт, і крапка. У молодих режисерів з`являються нові можливості для самореалізації, у акторів – для розвитку, у глядачів – для зустрічі з експериментами та режисерськими школами різних країн. На жаль, що проект не охоплює всі жанри, і буде проходити тільки один раз на два роки. Цього замало. Позитив: що він взагалі є!

Друге. Як показала практика, для показів робіт фіналістів, навіть у жанрів малих форм, бажано було б використовувати більш велику залу.  Якщо велика та мала зала Київської оперети 11 вересня, змогли вмістити майже всіх охочих подивитися фінал конкурсу, то зали Театру «Золоті ворота» і Мистецько-концертного центру ім. І. Козловського тріщали по швах від натовпу.  Не хотілось би, щоб лабораторія перетворилася на виключно внутрішню театральну тусовку. Якщо, звичайно, проект не ставить перед собою саме такої мети. Сподіваюсь, що це не так, і залучення глядацькою аудиторії також є важливим для організаторів проекту.

Третє. Дуже великим плюсом проекту є те, що проект – міжнародний. Якщо на його першому етапі (у жанрі музичного театру) до фіналу вийшли тільки українські режисери, то в жанрі малі театральні форми свої роботи представили режисери з чотирьох країн, а саме з України, Росії, Франції та Азербайджану. На жаль, український театр ще не став повноцінним учасником міжнародного театрального руху. Так, звичайно, окремі українські режисери й театральні колективи беруть участь у міжнародних театральних фестивалях. Певна кількість міжнародних театральних фестивалів проходить в Україні, але їх можна перерахувати на пальцях. Тобто обмін досвідом, безумовно відбувається, проте цей процес проходить, на жаль, дуже повільно. Через  те, що в Україні достатньо важко влаштувати повноцінні гастролі іноземних драматичних театрів, український глядач не дуже ознайомлений з тенденціями розвитку театрального мистецтва в інших країнах, зокрема в європейських. Так, наприклад, український глядач не звик дивитися драматичні вистави мовою оригіналу. Треба поступово привчати глядача до різних напрямків і форм у театральному мистецтві, до різноманіття бачення того, яким може виступати сучасний театр.

Це – загалом.

Тепер про враження щодо вистав, які було представлено на другому етапі конкурсу. Звичайно, що ці враження дуже суб`єктивні й не претендують на те, щоб навіть здаватися «на істину в останній інстанції». Загалом, я впевнена, що людина може оцінити мистецтво (в будь-якому жанрі – живопис, театр, музика, тощо) тільки, виходячи із власного суб`єктивного враження «подобається – не подобається». Далі – все від «лукавого». І якщо особисто мені не сподобалась вистава або картина, то це зовсім не означає, що вона погана і не має права на існування. Адже мистецтво має бути різним, спрямованим на різні аудиторії (вікові, професійні, за інтересами та рівнем розвитку, тощо). Це, якщо ми про мистецтво для глядачів, а не мистецтво заради мистецтва.

Першу виставу на сцені Театру «Золоті ворота» представила молодий режисер з України (м. Дніпро), студентка 5-го курсу Київського національного університету культури і мистецтв Юлія Мороз. Це був ескіз за п’єсою ізраїльської письменниці Едни Мазії «Ігри на задньому подвір`ї». Отже, почну з суто суб`єктивного. Я не люблю жанр соціальної драми. Так само як і документального театру. Неодноразово намагалась змусити себе дивитися подібні вистави, вмовляючи себе, що це – актуально та виховує, якщо не мене, так когось іншого. Вибачте, але я так їх і не змогла полюбити.  Мені не цікаво дивитися на сцені про те, про що пишуть кожного дня інтернет-портали, газети та говорять в новинах. Можливо, справа в тому, що при постановці таких сюжетів дуже складно абстрагуватися від актуальності й піднятися на рівень справжнього мистецтва. Проте я також впевнена, що у вистави Юлії Мороз буде свій глядач. На початку вистави використано відео (це зараз чомусь дуже модно в українському сучасному театрі). Сподобалась гойдалка, що виступила з павутиння, проте загалом стенографічних метафор у виставі було не дуже багато. Не дуже зрозуміла банки з пивом, що висять на мотузках. Мій висновок: якщо це гостра соціальна драма, то вона має бути «гострішою» у постановці та виконанні. Перця поки що в ній не вистачає. Не дуже повірила героям. Актори у виставі грають, а не живуть.

Другий ескіз було представлено французьким режисером Жюлем Одрі (м. Париж) Цікавий матеріал: п`єса іспанського драматурга Антоніо Аламо «Страждаючі» (я би українською переклала, скоріше, як «Ті, що страждають») про останній день життя Йосифа Сталіна. Цікаво, коли про історію, яку ти знаєш з дитинства, розповідають іноземці, які в ній не «варились», отже можуть бути менш «заангажованими». «Європейський» прийом: поєднання сцени з глядацькою залою: посередині стіл, за яким відбувається дія, навкруги по периметру сидять глядачі – єдиний театральний простір. Сподобалось звукове оформлення: жива музика, яку на контрабасі виконує Анна Глухенька.  Жива музика в драматичному театрі – це завжди класно, а коли ця музика є настільки доречною, можна поаплодувати такому музичному рішенню. Видно були, що актори з великим задоволенням грають історію, проте їм ще не вистачає сценічного та життєвого досвіду, щоб грати відомих історичних персонажів, та ще й у віці, який в два рази (якщо не більше) перевищує їх власний вік. Ескіз, в цілому, сподобався. Ані на хвилину не хотілося прибрати погляд зі сцени та подивитися в інший бік. Залюбки піду подивитися остаточно готову виставу.

Після двох вистав шановне товариство перемістилося з Театру «Золоті ворота» до Мистецько-концертного центру ім. І.Козловського, де першою було представлено роботу російського режисера Алєксандра Ніколаєва (Суздалєва), який як літературну основу для постановки використав Книгу казок українського письменника Василя Короліва-Старого «Нечиста сила». Алєксандр Ніколаєв –  з 2015 року є художнім керівником Таупсинського театру юного глядача. Акторами в постановці виступили студенти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. На жаль, постановка, як для мене, виявилась найслабкішою з чотирьох представлених. При цьому актори старались, як могли.  Чи не єдиний плюс: жива гра на роялі – як використання на повну можливостей акторського складу. Проте не зовсім зрозуміло, саме для чого персонаж грає, звідки на цвинтарі взявся рояль (хіба що в кущах), як це співвідноситься з рештою музичного оформлення вистави. Відверті штампи: нечиста сила все більше у вишиванках і вінках, хіба що, крім Хреба. При цьому відрізнити Мавку від Русалки й Відьми, Упиря від Лісовика виявляється неможливим. Такий багатий на містику й драматизм (дві історії: паночки та Хреба) матеріал можна було б поставити набагато виразніше. Протягом вистави мене не полишало враження, що режисер пішов шляхом найменшого супротиву: просто озвучив казку за допомогою акторів.

Останній показ відбувся у підвалі Мистецько-концертного центру ім. І.Козловського. Це була вистава «Пульхафонія» за мотивами повісті Миколи Гоголя «Старосвітські поміщики» режисера з Азербайджану (м.Баку) Іради Гєзалової.  Ірада працює головним режисером Азербайджанського драматичного театру в м. Гаянджа. «Пульхафонія» стала чудовим завершенням фіналу міжнародної лабораторії у жанрі малі театральні форми. Коротка, але дуже змістовна, водночас легка на сприйняття та драматична за своїм кінцем історія пари, які все життя живуть разом та зосереджені самі на собі. Глядач рухається разом з героями коридорами та кімнатами їх будинку: ось ми у вітальні, потім в їдальні, далі в свята святих – спальні, потім у коморі з горіхами, настоянками, наливками та іншими припасами… Обличчя акторів зовсім близько від глядачів – видно кожний мімічний рух, чутно кожний подих. Не знаю, як хто, а я повірила Кирилу Басковському та Оксані Прасоловій (солісти Київського національного академічного театру оперети). Вони не зіграли, а прожили цю історію на очах у «здивованої публіки». Хоча вони обидва солісти-вокалісти, а не драматичні актори. (Акторська школа в Україні в її сучасному стані – це окремий «сюжет»). Головним персонажам дуже допомагав Євген Рассказов – Кіт, він же від Автора, студент Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. Робота Іради Гєзалової цікава та може мати комерційний успіх. Головне: зберегти щирість акторів.

На підсумок:

Юлія Мороз готує до показу прем`єру в театрі «Золоті ворота»

Київський національний академічний театр Оперети в особі його художнього керівника Богдана Струтинського взяв на себе ведення переговорів з Французьким інститутом в Україні щодо можливості постановки Жюлем Орі вистави в Києві

Мистецько-концертний центр ім. І. Козловського прийме до себе виставу Іради Гєзалової.

Браво!

11, 12, 13 листопада – грандіозна прем’єра  –  оперета “Графиня Маріца”, Імре Кальмана, яку називають “найбільш угорською” з усіх творів композитора. “ГРАФИНЯ МАРІЦА” стане прем’єрою 82 театрального сезону Київського національного академічного театру оперети.

Перший вихід «Маріци» на сцену віденського театру «Ан дер Він» відбувся в 1925 році.  Прототипом Графині Маріци стала представниця старовинного угорського графського роду Агнеса Естергазі, відома в 1920-х роках кіноактриса. Велика шанувальниця таланту Кальмана, свого земляка, вона часто зустрічалася з ним, бувала у нього вдома, тому вважається, що сентенції Маріци були записані композитором, як кажуть, з «натури».

Сюжет лібрето був створений на основі реальної історії збіднілого молодого аристократа, який  щоб  видати заміж свою сестру і забезпечити її придане, змушений був найнятися керуючим у маєток, що не так давно належав його родині… Долаючи непорозуміння і перепони молоді люди, як і передбачено сонячним жанром, дістаються до свого щастя!

В Національній опереті  України  оперета «Графиня Маріца»  в постановці н. а. України Богдана Струтинського представить українським глядачам твір Імре Кальмана у новій, близькій до оригінальної інтерпретації. Постановкою зацікавилася дочка Імре Кальмана Івонн Кальман, яка обіцяла художньому керівнику Національної оперети України Богдану Струтинському неодмінно прибути в Україну, щоб побачити один із прем’єрних показів вистави.

Вечір мюзиклу став для Київської оперети традиційним заходом, який завжди збирає аншлаги.

В цьому році знов яблуку нікуди було впасти. Квитки було розкуплено заздалегідь.

Як завжди, концерт пройшов на дуже високому рівні. Особливо хочеться відзначити прем`єри номерів. Їх було сім, і всі вони були цікаві.  Проте навіть серед цих яскравих номерів хочеться виділити в першому відділені  виконання Тамарою Ходаковою Пісня Клаудії з мюзиклу М.Йєстона “Nine” і дует  Едмонда Дантеса та Мерседес “Я знаю ті очі” з мюзиклу Ф. Вайлдхорна ” Граф Монте – Крісто” у виконання Кирила Басковського та Ірини Беспалової-Примак (диригент  – Сергій Дідок), а також у другому відділенні дует Ромео і Джульєтти з однойменного відомого мюзиклу Ж.Пресгурвіка у виконанні Олександра Чувпило та Тетяни Журавель (диригент – Ігор Ярошенко) .

На жаль, жодними словами не можна описати всього того  великого задоволення, яке отримуєш від прослуховування шедеврів світового мюзиклу у виконанні солістів, хору балету й оркестру Київського національного академічного театру оперети.

Про музику дуже важко писати. Музику треба слухати.  Отже, не пропустіть Вечір мюзиклу в наступному році.

Режисер постановник і балетмейстер постановник концерту Вадим Прокопенко

СЛАЙД -ШОУ  ДИВИТСЯ  ТУТ